PostgreSQL 7.3 - en to sv translation catalogue (55 entries)

en: %s: invalid argument for -x option
sv: %s: ogiltigt argument till flaggan -x

en: Try '%s --help' for more information.
sv: Försök med "%s --help" för mer information.

en: %s: transaction ID (-x) must not be 0
sv: %s: transaktions-ID (-x) får inte vara 0

en: %s: invalid argument for -o option
sv: %s: ogiltigt argument till flaggan -o

en: %s: OID (-o) must not be 0
sv: %s: OID (-o) får inte vara 0

en: %s: invalid argument for -l option
sv: %s: ogiltigt argument till flaggan -l

en: %s: no data directory specified
sv: %s: ingen datakatalog angiven

en: %s: could not open %s for reading: %s
sv: %s: kunde inte öppna %s för läsning: %s

en: %s: lock file %s exists
    Is a server running? If not, delete the lock file and try again.
sv: %s: låsfil %s existerar
    Kör servern redan? Om inte, radera låsfilen och försök igen.

en: 
    If these values seem acceptable, use -f to force reset.
sv: 
    Om dessa värden verkar acceptable, använd -f för
    att forcera återställande.

en: The database server was not shut down cleanly.
    Resetting the transaction log may cause data to be lost.
    If you want to proceed anyway, use -f to force reset.
sv: Databasservern stängdes inte ner korrekt. Att återställa
    transaktionsloggen kan medföra att data förloras.
    Om du vill fortsätta ändå, använd -f för att forcera
    återställande.

en: Transaction log reset
sv: Återställande från transaktionslogg

en: If you are sure the data directory path is correct, do
      touch %s
    and try again.
sv: Om du är säker på att datakatalogsökvägen är korrekt så gör
      touch %s
    och försök igen

en: %s: could not read %s: %s
sv: %s: kunde inte läsa %s: %s

en: %s: pg_control exists but has invalid CRC; proceed with caution
sv: %s: pg_control existerar men har ogiltig CRC; fortsätt med försiktighet

en: %s: pg_control exists but is broken or unknown version; ignoring it
sv: %s: pg_control existerar men är trasig eller har okänd version; ignorerar den

en: %s: invalid LC_COLLATE setting
sv: %s: ogiltigt inställning för LC_COLLATE

en: %s: invalid LC_CTYPE setting
sv: %s: ogiltig inställning för LC_CTYPE

en: Guessed pg_control values:
sv: Gissade pg_control-värden:

en: pg_control values:
sv: pg_control-värden:

en: pg_control version number:            %u
sv: pg_control versionsnummer:            %u

en: Catalog version number:               %u
sv: Katalogversionsnummer:                %u

en: Current log file ID:                  %u
sv: Aktuell loggfil-ID:                   %u

en: Next log file segment:                %u
sv: Nästa loggfilsegment:                 %u

en: Latest checkpoint's StartUpID:        %u
sv: Senaste kontrollpunktens StartUpID:   %u

en: Latest checkpoint's NextXID:          %u
sv: Senaste kontrollpunktens NextXID:     %u

en: Latest checkpoint's NextOID:          %u
sv: Senaste kontrollpunktens NextOID:     %u

en: Database block size:                  %u
sv: Databasens blockstorlek:              %u

en: Blocks per segment of large relation: %u
sv: Block per segment i stor relation:    %u

en: Maximum length of identifiers:        %u
sv: Maximal längd på identifierare:       %u

en: Maximum number of function arguments: %u
sv: Maximalt antal funktionsargument:     %u

en: Date/time type storage:               %s
sv: Lagringstyp för datum/tid:            %s

en: 64-bit integers
sv: 64-bits heltal

en: Floating point
sv: Flyttal

en: Maximum length of locale name:        %u
sv: Maximal längd på lokalnamn:           %u

en: %s: internal error -- sizeof(ControlFileData) is too large ... fix xlog.c
sv: %s: internt fel -- sizeof(ControlFileData) är för stor ... laga xlog.c

en: %s: could not create pg_control file: %s
sv: %s: kunde inte skapa pg_control-fil: %s

en: %s: could not write pg_control file: %s
sv: %s: kunde inte skriva pg_control-fil: %s

en: %s: fsync error: %s
sv: %s: fsync fel: %s

en: %s: could not open directory %s: %s
sv: %s: kunde inte öppna katalog %s: %s

en: %s: could not delete file %s: %s
sv: %s: kunde inte radera filen %s: %s

en: %s: could not read from directory %s: %s
sv: %s: kunde inte läsa från katalog %s: %s

en: %s: could not open %s: %s
sv: %s: kunde inte öppna %s: %s

en: %s: could not write %s: %s
sv: %s: kunde inte skriva %s: %s

en: %s resets the PostgreSQL transaction log.
sv: %s återställer PostgreSQL transaktionslogg.

en: Usage:
      %s [OPTION]... DATADIR
sv: Användning:
      %s [FLAGGA]... DATAKATALOG

en: Options:
sv: Flaggor:

en:   -f              force update to be done
sv:   -f              forcera återställande

en:   -l FILEID,SEG   force minimum WAL starting location for new transaction log
sv:   -l FILID,SEG    ange minsta WAL-startposition för ny transaktionslogg

en:   -n              no update, just show extracted control values (for testing)
sv:   -n              ingen updatering, visa bara kontrollvärden (för testning)

en:   -o OID          set next OID
sv:   -o OID          sätt nästa OID

en:   -x XID          set next transaction ID
sv:   -x XID          sätt nästa transaktions-ID

en:   --help          show this help, then exit
sv:   --help          visa den här hjälpen, avsluta sedan

en:   --version       output version information, then exit
sv:   --version       visa versionsinformation, avsluta sedan

en: 
    Report bugs to <pgsql-bugs@postgresql.org>.
sv: 
    Reportera buggar till <pgsql-bugs@postgresql.org>.
