PostgreSQL 8.0 - en to sl translation catalogue (475 entries)

en: Warning: This syntax is deprecated.
sl: Opozorilo: Sintaksa je zastarela.

en: Invalid command \%s. Try \? for help.
sl: Ukaz \%s ni veljaven. Za pomoč vtipkajte \?.

en: invalid command \%s
sl: neveljaven ukaz \%s

en: \%s: extra argument "%s" ignored
sl: \%s: odvečni argument "%s" je bil ignoriran

en: could not get home directory: %s
sl: lokacije domačega imenika ni bilo mogoče izvedeti: %s

en: \%s: could not change directory to "%s": %s
sl: \%s: delovnega imenika nisem uspel spremeniti v "%s": %s

en: no query buffer
sl: medpomnilnik poizvedb ne obstaja

en: %s: invalid encoding name or conversion procedure not found
sl: %s: neveljavno ime kodne tabele, ali pa pretvorbeni postopek ni bil najden

en: \%s: missing required argument
sl: \%s: manjka zahtevan argument

en: Query buffer is empty.
sl: Medpomnilnik poizvedb je prazen.

en: Query buffer reset (cleared).
sl: Medpomnilnik poizvedb je bil počiščen.

en: Wrote history to file "%s".
sl: Zgodovina je bila zapisana v datoteko "%s".

en: out of memory
sl: zmanjkalo je pomnilnika

en: \%s: error
sl: \%s: prišlo je do napake

en: Timing is on.
sl: Merjenje časa je vključeno.

en: Timing is off.
sl: Merjenje časa je izključeno.

en: Password:
sl: Geslo:

en: Previous connection kept
sl: Predhodna povezava je bila ohranjena

en: You are now connected to database "%s".
sl: Sedaj ste povezani s podatkovno bazo "%s".

en: You are now connected as new user "%s".
sl: Sedaj ste povezani kot nov uporabnik "%s".

en: You are now connected to database "%s" as user "%s".
sl: Sedaj ste povezani s podatkovno bazo "%s" kot uporabnik "%s".

en: could not start editor "%s"
sl: urejevalnika "%s" ni bilo mogoče zagnati

en: could not start /bin/sh
sl: lupine /bin/sh ni bilo mogoče zagnati

en: cannot locate temporary directory: %s
sl: začasnega imenika ni bilo mogoče najti: %s

en: could not open temporary file "%s": %s
sl: začasne datoteke "%s" ni bilo mogoče odpreti: %s

en: \pset: allowed formats are unaligned, aligned, html, latex
sl: \pset: dovoljene oblike izpisa so: unaligned, aligned, html, latex

en: Output format is %s.
sl: Izhodna oblika je: %s.

en: Border style is %d.
sl: Stil obrobe: %d.

en: Expanded display is on.
sl: Razširjen prikaz je vključen.

en: Expanded display is off.
sl: Razširjen prikaz je izključen.

en: Null display is "%s".
sl: Vrednost NULL bo prikazana kot "%s".

en: Field separator is "%s".
sl: Ločitveni niz med polji je "%s".

en: Record separator is <newline>.
sl: Ločitveni niz med zapisi (vrsticami) je <newline>.

en: Record separator is "%s".
sl: Ločitveni niz med zapisi (vrsticami) je "%s".

en: Showing only tuples.
sl: Prikazujem samo vrednosti.

en: Tuples only is off.
sl: Prikaz samih vrednosti je izključen.

en: Title is "%s".
sl: Naslov je "%s".

en: Title is unset.
sl: Naslov pobrisan.

en: Table attribute is "%s".
sl: Atributi tabele: "%s".

en: Table attributes unset.
sl: Atributi tabele pobrisani.

en: Pager is used for long output.
sl: Postopni izpis se uporablja za prikaz dolgega besedila.

en: Pager is always used.
sl: Postopni izpis je vključen.

en: Pager usage is off.
sl: Postopni izpis je izključen.

en: Default footer is on.
sl: Izpis privzete noge je vključen.

en: Default footer is off.
sl: Izpis privzete noge je izključen.

en: \pset: unknown option: %s
sl: \pset: neznana možnost: %s

en: \!: failed
sl: \!: spodletelo

en: %s: xstrdup: cannot duplicate null pointer (internal error)
sl: %s: xstrdup: cannot duplicate null pointer (interna napaka)

en: out of memory
sl: zmanjkalo je pomnilnika

en: connection to server was lost
sl: povezava s strežnikom je bila izgubljena

en: The connection to the server was lost. Attempting reset:
sl: Povezava s strežnikom je bila izgubljena. Poskušam obnoviti:

en: Failed.
sl: Neuspeh.

en: Succeeded.
sl: Uspelo.

en: INTERNAL ERROR: unexpected statement position "%s"
sl: INTERNA NAPAKA: unexpected statement position "%s"

en: LINE %d:
sl: VRSTICA %d:

en: You are currently not connected to a database.
sl: Trenutno niste povezani z nobeno bazo podatkov.

en: Asynchronous notification "%s" received from server process with PID %d.
sl: Asinhrono obvestilo "%s" prejeto od strežniškega procesa z PID %d.

en: ***(Single step mode: verify command)*******************************************
    %s
    ***(press return to proceed or enter x and return to cancel)********************
sl: ***(Single step način: potrdite ukaz)*******************************************
    %s
    ***(pritisnite enter za nadaljevanje, ali vtipkajte x in enter za preklic)******

en: Time: %.3f ms
sl: Čas: %.3f ms

en: \copy: arguments required
sl: \copy: podati morate zahtevane argumente

en: \copy: parse error at "%s"
sl: \copy: napaka v razlaganju ukaza pri "%s"

en: \copy: parse error at end of line
sl: \copy: napaka v razlaganju ukaza pri koncu vrstice

en: %s: cannot copy from/to a directory
sl: %s: kopiranje iz imenika ali v imenik ni mogoče

en: \copy: unexpected response (%d)
sl: \copy: nepričakovan odziv (%d)

en: Enter data to be copied followed by a newline.
    End with a backslash and a period on a line by itself.
sl: Vnesite podatke za kopiranje, zaključene z <newline>.
    Končajte z backslashem in piko (\.) v samostojni vrstici.

en: on
sl: vključeno

en: off
sl: izključeno

en: could not get current user name: %s
sl: trenutnega uporabniškega imena ni bilo mogoče izvedeti: %s

en: This is psql %s, the PostgreSQL interactive terminal.
sl: To je psql %s, PostgreSQL-ov interaktivni terminal.

en: Usage:
sl: Uporaba:

en:   psql [OPTIONS]... [DBNAME [USERNAME]]
sl:   psql [MOŽNOSTI]... [BAZA [UPORABNIK]]

en: General options:
sl: Splošne možnosti:

en:   -d DBNAME       specify database name to connect to (default: "%s")
sl:   -d IME_BAZE      navedite ime baze podatkov, s katero se želite povezati (privzeto: "%s")

en:   -c COMMAND      run only single command (SQL or internal) and exit
sl:   -c UKAZ          izvrši podani ukaz (SQL ali interni), nato končaj program

en:   -f FILENAME     execute commands from file, then exit
sl:   -f DATOTEKA      izvrši ukaze iz datoteke, nato končaj program

en:   -l              list available databases, then exit
sl:   -l               naštej razpoložljive baze podatkov, nato končaj program

en:   -v NAME=VALUE   set psql variable NAME to VALUE
sl:   -v IME=VREDNOST  nastavi psql spremenljivko IME na podano VREDNOST

en:   -X              do not read startup file (~/.psqlrc)
sl:   -X               preskoči branje zagonske datoteke (~/.psqlrc)

en:   --help          show this help, then exit
sl:   --help           izpiši to pomoč, nato končaj program

en:   --version       output version information, then exit
sl:   --version        izpiši podatke o različici, nato končaj program

en: 
    Input and output options:
sl: 
    Vhodne in izhodne možnosti:

en:   -a              echo all input from script
sl:   -a               izpisuj vse vhodne ukaze iz datoteke

en:   -e              echo commands sent to server
sl:   -e               izpisuj ukaze, poslane strežniku

en:   -E              display queries that internal commands generate
sl:   -E               prikazuj poizvedbe, ki jih generirajo interni ukazi

en:   -q              run quietly (no messages, only query output)
sl:   -q               tiho izvajanje (brez sporočil, samo rezultati poizvedb)

en:   -o FILENAME     send query results to file (or |pipe)
sl:   -o DATOTEKA      rezultate poizvedbe preusmeri v datoteko (ali |cev)

en:   -n              disable enhanced command line editing (readline)
sl:   -n               onemogoči napredno urejanje ukazne vrstice (readline)

en:   -s              single-step mode (confirm each query)
sl:   -s               zahtevaj potrditev vsake poizvedbe (single-step način)

en:   -S              single-line mode (end of line terminates SQL command)
sl:   -S               konec vrstice konča SQL ukaz (single-line način)

en: 
    Output format options:
sl: 
    Oblikovne možnosti:

en:   -A              unaligned table output mode (-P format=unaligned)
sl:   -A               neporavnan izpis tabel (-P format=unaligned)

en:   -H              HTML table output mode (-P format=html)
sl:   -H               HTML izpis tabel (-P format=html)

en:   -t              print rows only (-P tuples_only)
sl:   -t               izpisuj samo vrstice (-P tuples_only)

en:   -T TEXT         set HTML table tag attributes (width, border) (-P tableattr=)
sl:   -T BESEDILO      nastavi atribute tabele v HTML izpisu (width, border) (-P tableattr=)

en:   -x              turn on expanded table output (-P expanded)
sl:   -x               vključi razširjeni izpis tabel (-P expanded)

en:   -P VAR[=ARG]    set printing option VAR to ARG (see \pset command)
sl:   -P IME[=ARG]     nastavi možnost izpisa IME na vrednost ARG (glejte \pset ukaz)

en:   -F STRING       set field separator (default: "%s") (-P fieldsep=)
sl:   -F NIZ           nastavi ločitveni niz med polji (privzeto: "%s") (-P fieldsep=)

en:   -R STRING       set record separator (default: newline) (-P recordsep=)
sl:   -R NIZ           nastavi ločitveni niz med zapisi (privzeto: <newline>) (-P recordsep=)

en: 
    Connection options:
sl: 
    Povezavne možnosti:

en:   -h HOSTNAME     database server host or socket directory (default: "%s")
sl:   -h GOSTITELJ     gostitelj strežnika ali imenik z vtičnico (privzeto: "%s")

en: local socket
sl: lokalna vtičnica

en:   -p PORT         database server port (default: "%s")
sl:   -p VRATA         vrata (port) podatkovnega strežnika (privzeto: "%s")

en:   -U NAME         database user name (default: "%s")
sl:   -U IME           uporabniško ime (privzeto: "%s")

en:   -W              prompt for password (should happen automatically)
sl:   -W               vprašaj za geslo (ponavadi se to zgodi samodejno)

en: 
    For more information, type "\?" (for internal commands) or "\help"
    (for SQL commands) from within psql, or consult the psql section in
    the PostgreSQL documentation.
    
    Report bugs to <pgsql-bugs@postgresql.org>.
sl: 
    Za več informacij vtipkajte "\?" (za interne ukaze) ali "\help"
    (za SQL ukaze) v ukazni vrstici psql. V pomoč vam je na voljo
    tudi odsek o programu psql v PostgreSQL dokumentaciji.
    
    Napake sporočajte na naslov <pgsql-bugs@postgresql.org>.

en: General
sl: Splošno

en:   \c[onnect] [DBNAME|- [USER]]
                     connect to new database (currently "%s")
sl:   \c[onnect] [IME_BAZE|- [UPORABNIK]]
                     poveži z novo bazo podatkov (trenutno "%s")

en:   \cd [DIR]      change the current working directory
sl:   \cd [DIR]      spremeni trenutni delovni imenik

en:   \copyright     show PostgreSQL usage and distribution terms
sl:   \copyright     prikaži pogoje za uporabo in razširjanje programa PostgreSQL

en:   \encoding [ENCODING]
                     show or set client encoding
sl:   \encoding [KODNA_TABELA]
                     prikaži ali nastavi kodno tabelo odjemalca

en:   \h [NAME]      help on syntax of SQL commands, * for all commands
sl:   \h [IME]       pomoč s sintakso SQL ukazov, * za vse ukaze

en:   \q             quit psql
sl:   \q             zapri psql

en:   \set [NAME [VALUE]]
                     set internal variable, or list all if no parameters
sl:   \set [IME [VREDNOST]]
                     nastavi vrednost interne spremenljivke,
                     ali izpiši vse obstoječe, če ni podan noben parameter

en:   \timing        toggle timing of commands (currently %s)
sl:   \timing        preklopi merjenja časa izvajanja (trenutno %s)

en:   \unset NAME    unset (delete) internal variable
sl:   \unset IME     pobriši interno spremenljivko

en:   \! [COMMAND]   execute command in shell or start interactive shell
sl:   \! [UKAZ]      izvrši ukaz v lupini, ali zaženi interaktivno ukazno lupino

en: Query Buffer
sl: Medpomnilnik poizvedb

en:   \e [FILE]      edit the query buffer (or file) with external editor
sl:   \e [DATOTEKA]  uredi vsebino medpomnilnika poizvedb (ali datoteko) z zunanjim urejevalnikom

en:   \g [FILE]      send query buffer to server (and results to file or |pipe)
sl:   \g [DATOTEKA]  pošlji vsebino medpomnilnika poizvedb strežniku (in rezultate v datoteko ali |cev)

en:   \p             show the contents of the query buffer
sl:   \p             prikaži vsebino medpomnilnika poizvedb

en:   \r             reset (clear) the query buffer
sl:   \r             izprazni medpomnilnik poizvedb

en:   \s [FILE]      display history or save it to file
sl:   \s [DATOTEKA]  prikaži zgodovino, ali jo shrani v datoteko

en:   \w FILE        write query buffer to file
sl:   \w DATOTEKA    zapiši vsebino medpomnilnika poizvedb v datoteko

en: Input/Output
sl: Vhod/Izhod

en:   \echo [STRING] write string to standard output
sl:   \echo [NIZ]    izpiši niz na standardni izhod

en:   \i FILE        execute commands from file
sl:   \i DATOTEKA    izvrši ukaze iz datoteke

en:   \o [FILE]      send all query results to file or |pipe
sl:   \o [DATOTEKA]  vse rezultate poizvedb preusmeri v datoteko ali |cev

en:   \qecho [STRING]
                     write string to query output stream (see \o)
sl:   \qecho [NIZ]   zapiši niz v izhodni tok poizvedbe (glejte \o)

en: Informational
sl: Informativno

en:   \d [NAME]      describe table, index, sequence, or view
sl:   \d [IME]       opiši tabelo, indeks, zaporedje, ali pogled

en:   \d{t|i|s|v|S} [PATTERN] (add "+" for more detail)
                     list tables/indexes/sequences/views/system tables
sl:   \d{t|i|s|v|S} [VZOREC] (dodajte "+" za več podrobnosti)
                     naštej tabele/indekse/zaporedja/poglede/sistemske tabele

en:   \da [PATTERN]  list aggregate functions
sl:   \da [VZOREC]   naštej agregatne funkcije

en:   \db [PATTERN]  list tablespaces (add "+" for more detail)
sl:   \db [VZOREC]   naštej tabelske prostore (dodajte "+" za več podrobnosti)

en:   \dc [PATTERN]  list conversions
sl:   \dc [VZOREC]   naštej pretvorbe med kodnimi tabelami

en:   \dC            list casts
sl:   \dC            naštej pretvorbe med podatkovnimi tipi (casts)

en:   \dd [PATTERN]  show comment for object
sl:   \dd [VZOREC]   prikaži komentar objekta

en:   \dD [PATTERN]  list domains
sl:   \dD [VZOREC]   naštej domene

en:   \df [PATTERN]  list functions (add "+" for more detail)
sl:   \df [VZOREC]   naštej funkcije (dodajte "+" za več podrobnosti)

en:   \dg [PATTERN]  list groups
sl:   \du [VZOREC]   naštej uporabniške skupine

en:   \dn [PATTERN]  list schemas (add "+" for more detail)
sl:   \dn [VZOREC]   naštej sheme (dodajte "+" za več podrobnosti)

en:   \do [NAME]     list operators
sl:   \do [IME]      naštej operatorje

en:   \dl            list large objects, same as \lo_list
sl:   \dl            naštej velike objekte, enako kot \lo_list

en:   \dp [PATTERN]  list table, view, and sequence access privileges
sl:   \dp [VZOREC]   naštej pravice za dostop do tabel, pogledov in zaporedij

en:   \dT [PATTERN]  list data types (add "+" for more detail)
sl:   \dT [VZOREC]   naštej podatkovne tipe (dodajte "+" za več podrobnosti)

en:   \du [PATTERN]  list users
sl:   \du [VZOREC]   naštej uporabnike

en:   \l             list all databases (add "+" for more detail)
sl:   \l             naštej vse baze podatkov (dodajte "+" za več podrobnosti)

en:   \z [PATTERN]   list table, view, and sequence access privileges (same as \dp)
sl:   \z [VZOREC]    naštej pravice za dostop do tabel, pogledov in zaporedij (isto kot \dp)

en: Formatting
sl: Oblikovanje

en:   \a             toggle between unaligned and aligned output mode
sl:   \a             preklopi med neporavnanim in poravnanim načinom izpisa

en:   \C [STRING]    set table title, or unset if none
sl:   \C [NIZ]       nastavi naslov tabele, ali počisti, če niz ni podan

en:   \f [STRING]    show or set field separator for unaligned query output
sl:   \f [NIZ]       prikaži ali nastavi ločitveni niz za neporavnan izpis rezultatov

en:   \H             toggle HTML output mode (currently %s)
sl:   \H             preklopi HTML način izpisa (trenutno %s)

en:   \pset NAME [VALUE]
                     set table output option
                     (NAME := {format|border|expanded|fieldsep|footer|null|
                     recordsep|tuples_only|title|tableattr|pager})
sl:   \pset IME [VREDNOST]
                     nastavi možnosti izpisa tabel
                     (NAME := {format|border|expanded|fieldsep|footer|null|
                     recordsep|tuples_only|title|tableattr|pager})

en:   \t             show only rows (currently %s)
sl:   \t             prikaži samo vrstice (trenutno %s)

en:   \T [STRING]    set HTML <table> tag attributes, or unset if none
sl:   \T [NIZ]       nastavi atribute HTML značke <table>, ali počisti, če niz ni podan

en:   \x             toggle expanded output (currently %s)
sl:   \x             preklopi razširjen način izpisa (trenutno %s)

en: Copy, Large Object
sl: Kopiranje in veliki objekti

en:   \copy ...      perform SQL COPY with data stream to the client host
sl:   \copy ...      izvedi SQL COPY med odjemalcem in strežnikom

en:   \lo_export LOBOID FILE
      \lo_import FILE [COMMENT]
      \lo_list
      \lo_unlink LOBOID    large object operations
sl:   \lo_export LOBOID DATOTEKA
      \lo_import DATOTEKA [KOMENTAR]
      \lo_list
      \lo_unlink LOBOID    operacije za delo z velikimi objekti

en: Available help:
sl: Razpoložljiva pomoč:

en: Command:     %s
    Description: %s
    Syntax:
    %s
sl: Ukaz: %s
    Opis: %s
    Sintaksa:
    %s

en: No help available for "%-.*s".
    Try \h with no arguments to see available help.
sl: Pomoč za "%-.*s" ni na voljo.
    Za izpis razpoložljive pomoči vpišite "\h" brez dodatnih argumentov.

en: could not save history to file "%s": %s
sl: shranjevanje zgodovine v datoteko "%s" ni uspelo: %s

en: history is not supported by this installation
sl: zgodovina ni podprta

en: %s: not connected to a database
sl: %s: ni povezave z bazo podatkov

en: %s: current transaction is aborted
sl: %s: trenutna transakcija je prekinjena

en: %s: unknown transaction status
sl: %s: stanje transakcije ni znano

en: Description
sl: Opis

en: Large objects
sl: Veliki objekti

en: Use "\q" to leave %s.
sl: Če želite zapustiti %s, uporabite "\q".

en: (No rows)
sl: (0 vrstic)

en: (1 row)
sl: (1 vrstica)

en: (%d rows)
sl: (%d vrstic)

en: %s: out of memory
sl: %s: zmanjkalo je spomina

en: User name:
sl: Uporabniško ime:

en: Welcome to %s %s, the PostgreSQL interactive terminal.
    
    Type:  \copyright for distribution terms
           \h for help with SQL commands
           \? for help with psql commands
           \g or terminate with semicolon to execute query
           \q to quit
sl: Dobrodošli v %s %s, PostgreSQL-ovem interaktivnem terminalu.
    
    Vtipkajte:  \copyright za pogoje razširjanja
                \h za pomoč z SQL ukazi
                \? za pomoč z internimi "slash" ukazi
                \g ali zaključite s podpičjem za izvršitev poizvedbe
                \q za izhod iz programa

en: %s: couldn't set printing parameter "%s"
sl: %s: nastavljanje možnosti oblike izpisa "%s" ni bilo uspešno

en: %s: could not delete variable "%s"
sl: %s: nisem mogel pobrisati spremenljivke "%s"

en: %s: could not set variable "%s"
sl: %s: nisem mogel nastaviti spremenljivke "%s"

en: Try "%s --help" for more information.
sl: Za več informacij poskusite "%s --help".

en: %s: warning: extra command-line argument "%s" ignored
sl: %s: opozorilo: odvečni argument "%s" je bil ignoriran

en: %s: Warning: The -u option is deprecated. Use -U.
sl: %s: Opozorilo: Opcija -u je zastarela. Uporabite -U.

en: contains support for command-line editing
sl: vsebuje podporo za urejanje ukazne vrstice

en: SSL connection (cipher: %s, bits: %i)
sl: SSL povezava (cipher: %s, bits: %i)

en: Schema
sl: Shema

en: Name
sl: Ime

en: (all types)
sl: (vsi podatkovni tipi)

en: Data type
sl: Podatkovni tip

en: List of aggregate functions
sl: Seznam agregatnih funkcij

en: The server version (%d) does not support tablespaces.
sl: Različica strežnika (%d) ne podpira tabelskih prostorov.

en: Owner
sl: Lastnik

en: Location
sl: Lokacija

en: Access privileges
sl: Pravice

en: List of tablespaces
sl: Seznam tabelskih prostorov

en: Result data type
sl: Tip rezultata

en: Argument data types
sl: Podatkovni tipi argumentov

en: Language
sl: Jezik

en: Source code
sl: Izvorna koda

en: List of functions
sl: Seznam funkcij

en: Internal name
sl: Interno ime

en: Size
sl: Velikost

en: List of data types
sl: Seznam podatkovnih tipov

en: Left arg type
sl: Tip levega argumenta

en: Right arg type
sl: Tip desnega argumenta

en: Result type
sl: Tip rezultata

en: List of operators
sl: Seznam operatorjev

en: Encoding
sl: Kodna tabela

en: List of databases
sl: Seznam podatkovnih baz

en: table
sl: tabela

en: view
sl: pogled

en: sequence
sl: zaporedje

en: Type
sl: Tip

en: Access privileges for database "%s"
sl: Pravice za dostop v bazi podatkov "%s"

en: Object
sl: Objekt

en: aggregate
sl: agregat

en: function
sl: funkcija

en: data type
sl: podatkovni tip

en: index
sl: indeks

en: rule
sl: pravilo

en: trigger
sl: prožilec

en: Object descriptions
sl: Opisi objektov

en: Did not find any relation named "%s".
sl: Najdena ni bila nobena relacija z imenom "%s".

en: Did not find any relation with OID %s.
sl: Najdena ni bila nobena relacija z OID %s.

en: Column
sl: Stolpec

en: Modifiers
sl: Modifikatorji

en: Table "%s.%s"
sl: Tabela "%s.%s"

en: View "%s.%s"
sl: Pogled "%s.%s"

en: Sequence "%s.%s"
sl: Zaporedje "%s.%s"

en: Index "%s.%s"
sl: Indeks "%s.%s"

en: Special relation "%s.%s"
sl: Posebna relacija "%s.%s"

en: TOAST table "%s.%s"
sl: TOAST tabela "%s.%s"

en: Composite type "%s.%s"
sl: Sestavljen tip "%s.%s"

en: primary key,
sl: primarni ključ,

en: unique,
sl: unikaten,

en: for table "%s.%s"
sl: za tabelo "%s.%s"

en: , predicate (%s)
sl: , omejitev (%s)

en: View definition:
    %s
sl: Definicija pogleda:
    %s

en: Rules:
sl: Pravila:

en: Indexes:
sl: Indeksi:

en: Check constraints:
sl: Omejitve:

en: Foreign-key constraints:
sl: Omejitve po tujem ključu:

en: Triggers:
sl: Prožilci:

en: Inherits
sl: Deduje od

en: Has OIDs
sl: Vsebuje OID vrednosti

en: yes
sl: da

en: no
sl: ne

en: Tablespace: "%s"
sl: Tabelski prostor "%s"

en: User name
sl: Ime

en: User ID
sl: upor. ID

en: Attributes
sl: Atributi

en: Groups
sl: Skupine

en: List of users
sl: Seznam uporabnikov

en: Group name
sl: Ime skupine

en: Group ID
sl: ID skupine

en: List of groups
sl: Seznam skupin

en: special
sl: posebno

en: Table
sl: Tabela

en: No matching relations found.
sl: Najdena ni bila nobena ujemajoča relacija.

en: No relations found.
sl: Najdena ni bila nobena relacija.

en: List of relations
sl: Seznam relacij

en: Modifier
sl: Modifikator

en: List of domains
sl: Seznam domen

en: Source
sl: Vir

en: Destination
sl: Cilj

en: Default?
sl: Privzeta?

en: List of conversions
sl: Seznam pretvorb med kodnimi tabelami

en: Source type
sl: Izvorni tip

en: Target type
sl: Ciljni tip

en: (binary compatible)
sl: (binarno združljiva)

en: Function
sl: Funkcija

en: in assignment
sl: ob prireditvi

en: Implicit?
sl: Implicitno?

en: List of casts
sl: Seznam pretvorb med podatkovnimi tipi

en: List of schemas
sl: Seznam shem

en: abort the current transaction
sl: prekini trenutno transakcijo

en: change the definition of an aggregate function
sl: spremeni definicijo agregatne funkcije

en: ALTER AGGREGATE name ( type ) RENAME TO newname
    ALTER AGGREGATE name ( type ) OWNER TO newowner
sl: ALTER AGGREGATE ime_agregata ( tip ) RENAME TO novo_ime
    ALTER AGGREGATE ime_agregata ( tip ) OWNER TO novi_lastnik

en: change the definition of a conversion
sl: spremeni definicijo pretvorbe med kodnimi tabelami

en: ALTER CONVERSION name RENAME TO newname
    ALTER CONVERSION name OWNER TO newowner
sl: ALTER CONVERSION ime_pretvorbe RENAME TO novo_ime
    ALTER CONVERSION ime_pretvorbe OWNER TO novi_lastnik

en: change a database
sl: spremeni bazo podatkov

en: ALTER DATABASE name SET parameter { TO | = } { value | DEFAULT }
    ALTER DATABASE name RESET parameter
    
    ALTER DATABASE name RENAME TO newname
    
    ALTER DATABASE name OWNER TO new_owner
sl: ALTER DATABASE ime_baze SET parameter { TO | = } { vrednost | DEFAULT }
    ALTER DATABASE ime_baze RESET parameter
    
    ALTER DATABASE ime_baze RENAME TO novo_ime
    
    ALTER DATABASE ime_baze OWNER TO novi_lastnik

en: change the definition of a domain
sl: spremeni definicijo domene

en: ALTER DOMAIN name
        { SET DEFAULT expression | DROP DEFAULT }
    ALTER DOMAIN name
        { SET | DROP } NOT NULL
    ALTER DOMAIN name
        ADD domain_constraint
    ALTER DOMAIN name
        DROP CONSTRAINT constraint_name [ RESTRICT | CASCADE ]
    ALTER DOMAIN name
        OWNER TO new_owner
sl: ALTER DOMAIN ime_domene
        { SET DEFAULT izraz | DROP DEFAULT }
    ALTER DOMAIN ime_domene
        { SET | DROP } NOT NULL
    ALTER DOMAIN ime_domene
        ADD omejitev_domene
    ALTER DOMAIN ime_domene
        DROP CONSTRAINT ime_omejitve [ RESTRICT | CASCADE ]
    ALTER DOMAIN ime_domene
        OWNER TO novi_lastnik

en: change the definition of a function
sl: spremeni definicijo funkcije

en: ALTER FUNCTION name ( [ type [, ...] ] ) RENAME TO newname
    ALTER FUNCTION name ( [ type [, ...] ] ) OWNER TO newowner
sl: ALTER FUNCTION ime_funkcije ( [ tip_parametra [, ...] ] ) RENAME TO novo_ime
    ALTER FUNCTION ime_funkcije ( [ tip_parametra [, ...] ] ) OWNER TO novi_lastnik

en: change a user group
sl: spremeni uporabniško skupino

en: ALTER GROUP groupname ADD USER username [, ... ]
    ALTER GROUP groupname DROP USER username [, ... ]
    
    ALTER GROUP groupname RENAME TO newname
sl: ALTER GROUP ime_skupine ADD USER uporabniško_ime [, ... ]
    ALTER GROUP ime_skupine DROP USER uporabniško_ime [, ... ]
    
    ALTER GROUP ime_skupine RENAME TO novo_ime_skupine

en: change the definition of an index
sl: spremeni definicijo indeksa

en: ALTER INDEX name 
        action [, ... ]
    ALTER INDEX name
        RENAME TO new_name
    
    where action is one of:
    
        OWNER TO new_owner
        SET TABLESPACE indexspace_name
sl: ALTER INDEX ime_indeksa 
        akcija [, ... ]
    ALTER INDEX ime_indeksa
        RENAME TO novo_ime
    
    kjer je akcija ena izmed vrednosti:
    
        OWNER TO novi_lastnik
        SET TABLESPACE ime_tabelskega_prostora

en: change the definition of a procedural language
sl: spremeni definicijo proceduralnega jezika

en: ALTER LANGUAGE name RENAME TO newname
sl: ALTER LANGUAGE ime_jezika RENAME TO novo_ime_jezika

en: change the definition of an operator class
sl: spremeni definicijo za operator class

en: ALTER OPERATOR CLASS name USING index_method RENAME TO newname
    ALTER OPERATOR CLASS name USING index_method OWNER TO newowner
sl: ALTER OPERATOR CLASS ime USING index_method RENAME TO novo_ime
    ALTER OPERATOR CLASS ime USING index_method OWNER TO novo_ime

en: change the definition of an operator
sl: spremeni definicijo operatorja

en: ALTER OPERATOR name ( { lefttype | NONE } , { righttype | NONE } ) OWNER TO newowner
sl: ALTER OPERATOR ime_operatorja ( { levi_tip | NONE } , { desni_tip | NONE } ) OWNER TO novi_lastnik

en: change the definition of a schema
sl: spremeni definicijo sheme

en: ALTER SCHEMA name RENAME TO newname
    ALTER SCHEMA name OWNER TO newowner
sl: ALTER SCHEMA ime_sheme RENAME TO novo_ime
    ALTER SCHEMA ime_sheme OWNER TO novi_lastnik

en: change the definition of a sequence generator
sl: spremeni definicijo generatorja zaporedja

en: ALTER SEQUENCE name [ INCREMENT [ BY ] increment ]
        [ MINVALUE minvalue | NO MINVALUE ] [ MAXVALUE maxvalue | NO MAXVALUE ]
        [ RESTART [ WITH ] start ] [ CACHE cache ] [ [ NO ] CYCLE ]
sl: ALTER SEQUENCE ime_zaporedja [ INCREMENT [ BY ] inkrement ]
        [ MINVALUE min_vrednost | NO MINVALUE ] [ MAXVALUE max_vrednost | NO MAXVALUE ]
        [ RESTART [ WITH ] začetek ] [ CACHE cache ] [ [ NO ] CYCLE ]

en: change the definition of a table
sl: spremeni definicijo tabele

en: ALTER TABLE [ ONLY ] name [ * ]
        action [, ... ]
    ALTER TABLE [ ONLY ] name [ * ]
        RENAME [ COLUMN ] column TO new_column
    ALTER TABLE name
        RENAME TO new_name
    
    where action is one of:
    
        ADD [ COLUMN ] column type [ column_constraint [ ... ] ]
        DROP [ COLUMN ] column [ RESTRICT | CASCADE ]
        ALTER [ COLUMN ] column TYPE type [ USING expression ]
        ALTER [ COLUMN ] column SET DEFAULT expression
        ALTER [ COLUMN ] column DROP DEFAULT
        ALTER [ COLUMN ] column { SET | DROP } NOT NULL
        ALTER [ COLUMN ] column SET STATISTICS integer
        ALTER [ COLUMN ] column SET STORAGE { PLAIN | EXTERNAL | EXTENDED | MAIN }
        ADD table_constraint
        DROP CONSTRAINT constraint_name [ RESTRICT | CASCADE ]
        CLUSTER ON index_name
        SET WITHOUT CLUSTER
        SET WITHOUT OIDS
        OWNER TO new_owner
        SET TABLESPACE tablespace_name
sl: ALTER TABLE [ ONLY ] ime_tabele [ * ]
        akcija [, ... ]
    ALTER TABLE [ ONLY ] ime_tabele [ * ]
        RENAME [ COLUMN ] ime_stolpca TO novo_ime
    ALTER TABLE ime_tabele
        RENAME TO novo_ime
    
    kjer je akcija lahko ena izmed:
    
        ADD [ COLUMN ] ime_stolpca tip [ omejitev_stolpca [ ... ] ]
        DROP [ COLUMN ] ime_stolpca [ RESTRICT | CASCADE ]
        ALTER [ COLUMN ] ime_stolpca TYPE tip [ USING izraz ]
        ALTER [ COLUMN ] ime_stolpca SET DEFAULT izraz
        ALTER [ COLUMN ] ime_stolpca DROP DEFAULT
        ALTER [ COLUMN ] ime_stolpca { SET | DROP } NOT NULL
        ALTER [ COLUMN ] ime_stolpca SET STATISTICS integer
        ALTER [ COLUMN ] ime_stolpca SET STORAGE { PLAIN | EXTERNAL | EXTENDED | MAIN }
        ADD omejitev_tabele
        DROP CONSTRAINT ime_omejitve [ RESTRICT | CASCADE ]
        CLUSTER ON ime_indeksa
        SET WITHOUT CLUSTER
        SET WITHOUT OIDS
        OWNER TO novi_lastnik
        SET TABLESPACE ime_tabelskega_prostora

en: change the definition of a tablespace
sl: spremeni definicijo tabelskega prostora

en: ALTER TABLESPACE name RENAME TO newname
    ALTER TABLESPACE name OWNER TO newowner
sl: ALTER TABLESPACE ime_tabelskega_prostora RENAME TO novo_ime
    ALTER TABLESPACE ime_tabelskega_prostora OWNER TO novi_lastnik

en: change the definition of a trigger
sl: spremeni definicijo prožilca

en: ALTER TRIGGER name ON table RENAME TO newname
sl: ALTER TRIGGER ime_prožilca ON ime_tabele RENAME TO novo_ime_prožilca

en: change the definition of a type
sl: spremeni definicijo podatkovnega tipa

en: ALTER TYPE name OWNER TO new_owner
sl: ALTER TYPE ime_tipa OWNER TO novi_lastnik

en: change a database user account
sl: spremeni uporabniški račun

en: ALTER USER name [ [ WITH ] option [ ... ] ]
    
    where option can be:
    
        [ ENCRYPTED | UNENCRYPTED ] PASSWORD 'password' 
        | CREATEDB | NOCREATEDB
        | CREATEUSER | NOCREATEUSER 
        | VALID UNTIL 'abstime'
    
    ALTER USER name RENAME TO newname
    
    ALTER USER name SET parameter { TO | = } { value | DEFAULT }
    ALTER USER name RESET parameter
sl: ALTER USER uporabniško_ime [ [ WITH ] možnost [ ... ] ]
    
    kjer je možnost lahko:
    
        [ ENCRYPTED | UNENCRYPTED ] PASSWORD 'geslo' 
        | CREATEDB | NOCREATEDB
        | CREATEUSER | NOCREATEUSER 
        | VALID UNTIL 'abstime'
    
    ALTER USER uporabniško_ime RENAME TO novo_uporabniško_ime
    
    ALTER USER uporabniško_ime SET parameter { TO | = } { vrednost | DEFAULT }
    ALTER USER uporabniško_ime RESET parameter

en: collect statistics about a database
sl: zberi statistike o bazi podatkov

en: ANALYZE [ VERBOSE ] [ table [ (column [, ...] ) ] ]
sl: ANALYZE [ VERBOSE ] [ ime_tabele [ (ime_stolpca [, ...] ) ] ]

en: start a transaction block
sl: začni transakcijski blok

en: BEGIN [ WORK | TRANSACTION ] [ transaction_mode [, ...] ]
    
    where transaction_mode is one of:
    
        ISOLATION LEVEL { SERIALIZABLE | REPEATABLE READ | READ COMMITTED | READ UNCOMMITTED }
        READ WRITE | READ ONLY
sl: BEGIN [ WORK | TRANSACTION ] [ lastnosti_transakcije [, ...] ]
    
    kjer so lastnosti_transakcije ena izmed vrednosti:
    
        ISOLATION LEVEL { SERIALIZABLE | REPEATABLE READ | READ COMMITTED | READ UNCOMMITTED }
        READ WRITE | READ ONLY

en: force a transaction log checkpoint
sl: vsili kontrolno točko v dnevniku transakcij

en: close a cursor
sl: zapri kurzor

en: CLOSE name
sl: CLOSE ime_kurzorja

en: cluster a table according to an index
sl: preuredi vrstni red vrstic podane tabele v skladu s podanim indeksom

en: CLUSTER indexname ON tablename
    CLUSTER tablename
    CLUSTER
sl: CLUSTER ime_indeksa ON ime_tabele
    CLUSTER ime_tabele
    CLUSTER

en: define or change the comment of an object
sl: definiraj ali spremeni komentar objekta

en: COMMENT ON
    {
      TABLE object_name |
      COLUMN table_name.column_name |
      AGGREGATE agg_name (agg_type) |
      CAST (sourcetype AS targettype) |
      CONSTRAINT constraint_name ON table_name |
      CONVERSION object_name |
      DATABASE object_name |
      DOMAIN object_name |
      FUNCTION func_name (arg1_type, arg2_type, ...) |
      INDEX object_name |
      LARGE OBJECT large_object_oid |
      OPERATOR op (leftoperand_type, rightoperand_type) |
      OPERATOR CLASS object_name USING index_method |
      [ PROCEDURAL ] LANGUAGE object_name |
      RULE rule_name ON table_name |
      SCHEMA object_name |
      SEQUENCE object_name |
      TRIGGER trigger_name ON table_name |
      TYPE object_name |
      VIEW object_name
    } IS 'text'
sl: COMMENT ON
    {
      TABLE ime_objekta |
      COLUMN ime_tabele.ime_stolpca |
      AGGREGATE ime_agregata (tip_agregata) |
      CAST (izvorni_tip AS ciljni_tip) |
      CONSTRAINT ime_omejitve ON ime_tabele |
      CONVERSION ime_objekta |
      DATABASE ime_objekta |
      DOMAIN ime_objekta |
      FUNCTION ime_funkcije (tip_argumenta1, tip_argumenta2, ...) |
      INDEX ime_objekta |
      LARGE OBJECT oid_velikega_objekta |
      OPERATOR ime_operatorja (tip_levega_operanda, tip_desnega_operanda) |
      OPERATOR CLASS ime_objekta USING index_method |
      [ PROCEDURAL ] LANGUAGE ime_objekta |
      RULE ime_pravila ON ime_tabele |
      SCHEMA ime_objekta |
      SEQUENCE ime_objekta |
      TRIGGER ime_prožilca ON ime_tabele |
      TYPE ime_objekta |
      VIEW ime_objekta
    } IS 'besedilo'

en: commit the current transaction
sl: potrdi trenutno transakcijo

en: copy data between a file and a table
sl: kopiraj podatke med datoteko in tabelo

en: COPY tablename [ ( column [, ...] ) ]
        FROM { 'filename' | STDIN }
        [ [ WITH ] 
              [ BINARY ] 
              [ OIDS ]
              [ DELIMITER [ AS ] 'delimiter' ]
              [ NULL [ AS ] 'null string' ]
              [ CSV [ QUOTE [ AS ] 'quote' ] 
                    [ ESCAPE [ AS ] 'escape' ]
                    [ FORCE NOT NULL column [, ...] ]
    
    COPY tablename [ ( column [, ...] ) ]
        TO { 'filename' | STDOUT }
        [ [ WITH ] 
              [ BINARY ]
              [ OIDS ]
              [ DELIMITER [ AS ] 'delimiter' ]
              [ NULL [ AS ] 'null string' ]
              [ CSV [ QUOTE [ AS ] 'quote' ] 
                    [ ESCAPE [ AS ] 'escape' ]
                    [ FORCE QUOTE column [, ...] ]
sl: COPY ime_tabele [ ( ime_stolpca [, ...] ) ]
        FROM { 'datoteka' | STDIN }
        [ [ WITH ] 
              [ BINARY ] 
              [ OIDS ]
              [ DELIMITER [ AS ] 'rezmejitveni_znak' ]
              [ NULL [ AS ] 'null string' ]
              [ CSV [ QUOTE [ AS ] 'quote' ] 
                    [ ESCAPE [ AS ] 'ubežni_znak' ]
                    [ FORCE NOT NULL ime_stolpca [, ...] ]
    
    COPY ime_tabele [ ( ime_stolpca [, ...] ) ]
        TO { 'datoteka' | STDOUT }
        [ [ WITH ] 
              [ BINARY ]
              [ OIDS ]
              [ DELIMITER [ AS ] 'rezmejitveni_znak' ]
              [ NULL [ AS ] 'null string' ]
              [ CSV [ QUOTE [ AS ] 'quote' ] 
                    [ ESCAPE [ AS ] 'ubežni_znak' ]
                    [ FORCE QUOTE ime_stolpca [, ...] ]

en: define a new aggregate function
sl: definiraj novo agregatno funkcijo

en: CREATE AGGREGATE name (
        BASETYPE = input_data_type,
        SFUNC = sfunc,
        STYPE = state_data_type
        [ , FINALFUNC = ffunc ]
        [ , INITCOND = initial_condition ]
    )
sl: CREATE AGGREGATE ime_agregata (
        BASETYPE = vhodni_podatkovni_tip,
        SFUNC = funkcija_stanja,
        STYPE = podatkovni_tip_stanja
        [ , FINALFUNC = zaključna_funkcija ]
        [ , INITCOND = začetno_stanje ]
    )

en: define a new cast
sl: definiraj novo pretvorbo med podatkovnimi tipi (cast)

en: CREATE CAST (sourcetype AS targettype)
        WITH FUNCTION funcname (argtypes)
        [ AS ASSIGNMENT | AS IMPLICIT ]
    
    CREATE CAST (sourcetype AS targettype)
        WITHOUT FUNCTION
        [ AS ASSIGNMENT | AS IMPLICIT ]
sl: CREATE CAST (izvorni_tip AS ciljni_tip)
        WITH FUNCTION ime_funkcije (tipi_argumentov)
        [ AS ASSIGNMENT | AS IMPLICIT ]
    
    CREATE CAST (izvorni_tip AS ciljni_tip)
        WITHOUT FUNCTION
        [ AS ASSIGNMENT | AS IMPLICIT ]

en: define a new constraint trigger
sl: definiraj nov omejitveni prožilec

en: CREATE CONSTRAINT TRIGGER name
        AFTER events ON
        tablename constraint attributes
        FOR EACH ROW EXECUTE PROCEDURE funcname ( args )
sl: CREATE CONSTRAINT TRIGGER ime_prožilca
        AFTER dogodki ON
        ime_tabele omejitev atributi
        FOR EACH ROW EXECUTE PROCEDURE ime_funkcije ( argumenti )

en: define a new conversion
sl: definiraj novo pretvorbo med kodnimi tabelami

en: CREATE [DEFAULT] CONVERSION name
        FOR source_encoding TO dest_encoding FROM funcname
sl: CREATE [DEFAULT] CONVERSION ime_pretvorbe
        FOR izvorna_kodna_tabela TO ciljna_kodna_tabela FROM ime_funkcije

en: create a new database
sl: ustvari novo bazo podatkov

en: CREATE DATABASE name
        [ [ WITH ] [ OWNER [=] dbowner ]
               [ TEMPLATE [=] template ]
               [ ENCODING [=] encoding ]
               [ TABLESPACE [=] tablespace ] ]
sl: CREATE DATABASE ime_baze
        [ [ WITH ] [ OWNER [=] lastnik ]
               [ TEMPLATE [=] predloga ]
               [ ENCODING [=] kodna_tabela ]
               [ TABLESPACE [=] tabelski_prostor ] ]

en: define a new domain
sl: definiraj novo domeno

en: CREATE DOMAIN name [AS] data_type
        [ DEFAULT expression ]
        [ constraint [ ... ] ]
    
    where constraint is:
    
    [ CONSTRAINT constraint_name ]
    { NOT NULL | NULL | CHECK (expression) }
sl: CREATE DOMAIN ime_domene [AS] podatkovni_tip
        [ DEFAULT izraz ]
        [ omejitev [ ... ] ]
    
    kjer je omejitev lahko:
    
    [ CONSTRAINT ime_omejitve ]
    { NOT NULL | NULL | CHECK (izraz) }

en: define a new function
sl: definiraj novo funkcijo

en: CREATE [ OR REPLACE ] FUNCTION name ( [ [ argname ] argtype [, ...] ] )
        RETURNS rettype
      { LANGUAGE langname
        | IMMUTABLE | STABLE | VOLATILE
        | CALLED ON NULL INPUT | RETURNS NULL ON NULL INPUT | STRICT
        | [ EXTERNAL ] SECURITY INVOKER | [ EXTERNAL ] SECURITY DEFINER
        | AS 'definition'
        | AS 'obj_file', 'link_symbol'
      } ...
        [ WITH ( attribute [, ...] ) ]
sl: CREATE [ OR REPLACE ] FUNCTION ime_funkcije ( [ [ ime_argumenta ] tip_argumenta [, ...] ] )
        RETURNS tip_vrnjene_vrednosti
      { LANGUAGE ime_jezika
        | IMMUTABLE | STABLE | VOLATILE
        | CALLED ON NULL INPUT | RETURNS NULL ON NULL INPUT | STRICT
        | [ EXTERNAL ] SECURITY INVOKER | [ EXTERNAL ] SECURITY DEFINER
        | AS 'definicija'
        | AS 'obj_file', 'link_symbol'
      } ...
        [ WITH ( atribut [, ...] ) ]

en: define a new user group
sl: definiraj novo uporabniško skupino

en: CREATE GROUP name [ [ WITH ] option [ ... ] ]
    
    where option can be:
    
         SYSID gid
       | USER  username [, ...]
sl: CREATE GROUP ime_skupine [ [ WITH ] možnost [ ... ] ]
    
    kjer je možnost lahko:
    
         SYSID gid
       | USER  uporabniško_ime [, ...]

en: define a new index
sl: definiraj nov indeks

en: CREATE [ UNIQUE ] INDEX name ON table [ USING method ]
        ( { column | ( expression ) } [ opclass ] [, ...] )
        [ TABLESPACE tablespace ]
        [ WHERE predicate ]
sl: CREATE [ UNIQUE ] INDEX ime_indeksa ON ime_tabele [ USING način ]
        ( { ime_stolpca | ( izraz ) } [ opclass ] [, ...] )
        [ TABLESPACE tabelski_prostor ]
        [ WHERE pogoj_delnega_indeksa ]

en: define a new procedural language
sl: definiraj nov proceduralni jezik

en: CREATE [ TRUSTED ] [ PROCEDURAL ] LANGUAGE name
        HANDLER call_handler [ VALIDATOR valfunction ]
sl: CREATE [ TRUSTED ] [ PROCEDURAL ] LANGUAGE ime_jezika
        HANDLER upravljavec_klicev [ VALIDATOR validacijska_funkcija ]

en: define a new operator class
sl: definiraj nov operator class

en: CREATE OPERATOR CLASS name [ DEFAULT ] FOR TYPE data_type USING index_method AS
      {  OPERATOR strategy_number operator_name [ ( op_type, op_type ) ] [ RECHECK ]
       | FUNCTION support_number funcname ( argument_type [, ...] )
       | STORAGE storage_type
      } [, ... ]
sl: CREATE OPERATOR CLASS ime [ DEFAULT ] FOR TYPE podatkovni_tip USING index_method AS
      {  OPERATOR strategy_number ime_operatorja [ ( op_type, op_type ) ] [ RECHECK ]
       | FUNCTION support_number ime_funkcije ( tip_argumenta [, ...] )
       | STORAGE storage_type
      } [, ... ]

en: define a new operator
sl: definiraj nov operator

en: CREATE OPERATOR name (
        PROCEDURE = funcname
        [, LEFTARG = lefttype ] [, RIGHTARG = righttype ]
        [, COMMUTATOR = com_op ] [, NEGATOR = neg_op ]
        [, RESTRICT = res_proc ] [, JOIN = join_proc ]
        [, HASHES ] [, MERGES ]
        [, SORT1 = left_sort_op ] [, SORT2 = right_sort_op ]
        [, LTCMP = less_than_op ] [, GTCMP = greater_than_op ]
    )
sl: CREATE OPERATOR ime_operatorja (
        PROCEDURE = ime_funkcije
        [, LEFTARG = levi_podatkovni_tip ] [, RIGHTARG = desni_podatkovni_tip ]
        [, COMMUTATOR = com_op ] [, NEGATOR = neg_op ]
        [, RESTRICT = res_proc ] [, JOIN = join_proc ]
        [, HASHES ] [, MERGES ]
        [, SORT1 = left_sort_op ] [, SORT2 = right_sort_op ]
        [, LTCMP = less_than_op ] [, GTCMP = greater_than_op ]
    )

en: define a new rewrite rule
sl: definiraj novo prepisovalno pravilo

en: CREATE [ OR REPLACE ] RULE name AS ON event
        TO table [ WHERE condition ]
        DO [ ALSO | INSTEAD ] { NOTHING | command | ( command ; command ... ) }
sl: CREATE [ OR REPLACE ] RULE ime_pravila AS ON dogodek
        TO ime_tabele [ WHERE pogoj ]
        DO [ ALSO | INSTEAD ] { NOTHING | ukaz | ( ukaz ; ukaz ... ) }

en: define a new schema
sl: definiraj novo shemo

en: CREATE SCHEMA schemaname [ AUTHORIZATION username ] [ schema_element [ ... ] ]
    CREATE SCHEMA AUTHORIZATION username [ schema_element [ ... ] ]
sl: CREATE SCHEMA ime_sheme [ AUTHORIZATION ime_uporabnika ] [ element_sheme [ ... ] ]
    CREATE SCHEMA AUTHORIZATION ime_uporabnika [ element_sheme [ ... ] ]

en: define a new sequence generator
sl: definiraj nov generator zaporedja

en: CREATE [ TEMPORARY | TEMP ] SEQUENCE name [ INCREMENT [ BY ] increment ]
        [ MINVALUE minvalue | NO MINVALUE ] [ MAXVALUE maxvalue | NO MAXVALUE ]
        [ START [ WITH ] start ] [ CACHE cache ] [ [ NO ] CYCLE ]
sl: CREATE [ TEMPORARY | TEMP ] SEQUENCE ime_zaporedja [ INCREMENT [ BY ] inkrement ]
        [ MINVALUE min_vrednost | NO MINVALUE ] [ MAXVALUE max_vrednost | NO MAXVALUE ]
        [ START [ WITH ] začetek ] [ CACHE cache ] [ [ NO ] CYCLE ]

en: define a new table
sl: definiraj novo tabelo

en: CREATE [ [ GLOBAL | LOCAL ] { TEMPORARY | TEMP } ] TABLE table_name (
      { column_name data_type [ DEFAULT default_expr ] [ column_constraint [ ... ] ]
        | table_constraint
        | LIKE parent_table [ { INCLUDING | EXCLUDING } DEFAULTS ] }  [, ... ]
    )
    [ INHERITS ( parent_table [, ... ] ) ]
    [ WITH OIDS | WITHOUT OIDS ]
    [ ON COMMIT { PRESERVE ROWS | DELETE ROWS | DROP } ]
    [ TABLESPACE tablespace ]
    
    where column_constraint is:
    
    [ CONSTRAINT constraint_name ]
    { NOT NULL | 
      NULL | 
      UNIQUE [ USING INDEX TABLESPACE tablespace ] |
      PRIMARY KEY [ USING INDEX TABLESPACE tablespace ] |
      CHECK (expression) |
      REFERENCES reftable [ ( refcolumn ) ] [ MATCH FULL | MATCH PARTIAL | MATCH SIMPLE ]
        [ ON DELETE action ] [ ON UPDATE action ] }
    [ DEFERRABLE | NOT DEFERRABLE ] [ INITIALLY DEFERRED | INITIALLY IMMEDIATE ]
    
    and table_constraint is:
    
    [ CONSTRAINT constraint_name ]
    { UNIQUE ( column_name [, ... ] ) [ USING INDEX TABLESPACE tablespace ] |
      PRIMARY KEY ( column_name [, ... ] ) [ USING INDEX TABLESPACE tablespace ] |
      CHECK ( expression ) |
      FOREIGN KEY ( column_name [, ... ] ) REFERENCES reftable [ ( refcolumn [, ... ] ) ]
        [ MATCH FULL | MATCH PARTIAL | MATCH SIMPLE ] [ ON DELETE action ] [ ON UPDATE action ] }
    [ DEFERRABLE | NOT DEFERRABLE ] [ INITIALLY DEFERRED | INITIALLY IMMEDIATE ]
sl: CREATE [ [ GLOBAL | LOCAL ] { TEMPORARY | TEMP } ] TABLE ime_tabele (
      { ime_stolpca podatkovni_tip [ DEFAULT privzeti_izraz ] [ omejitev_stolpca [ ... ] ]
        | omejitev_tabele
        | LIKE starševska_tabela [ { INCLUDING | EXCLUDING } DEFAULTS ] }  [, ... ]
    )
    [ INHERITS ( starševska_tabela [, ... ] ) ]
    [ WITH OIDS | WITHOUT OIDS ]
    [ ON COMMIT { PRESERVE ROWS | DELETE ROWS | DROP } ]
    [ TABLESPACE tablespace ]
    
    kjer je omejitev_stolpca lahko:
    
    [ CONSTRAINT ime_omejitve ]
    { NOT NULL | 
      NULL | 
      UNIQUE [ USING INDEX TABLESPACE tabelski_prostor ] |
      PRIMARY KEY [ USING INDEX TABLESPACE tabelski_prostor ] |
      CHECK ( izraz ) |
      REFERENCES ref_tabela [ ( ref_stolpec ) ] [ MATCH FULL | MATCH PARTIAL | MATCH SIMPLE ]
        [ ON DELETE akcija ] [ ON UPDATE akcija ] }
    [ DEFERRABLE | NOT DEFERRABLE ] [ INITIALLY DEFERRED | INITIALLY IMMEDIATE ]
    
    in omejitev_tabele je lahko:
    
    [ CONSTRAINT ime_omejitve ]
    { UNIQUE ( ime_stolpca [, ... ] ) [ USING INDEX TABLESPACE tabelski_prostor ] |
      PRIMARY KEY ( ime_stolpca [, ... ] ) [ USING INDEX TABLESPACE tabelski_prostor ] |
      CHECK ( izraz ) |
      FOREIGN KEY ( ime_stolpca [, ... ] ) REFERENCES ref_tabela [ ( ref_stolpec [, ... ] ) ]
        [ MATCH FULL | MATCH PARTIAL | MATCH SIMPLE ] [ ON DELETE akcija ] [ ON UPDATE akcija ] }
    [ DEFERRABLE | NOT DEFERRABLE ] [ INITIALLY DEFERRED | INITIALLY IMMEDIATE ]

en: define a new table from the results of a query
sl: ustvari novo tabelo iz rezultatov poizvedbe

en: CREATE [ [ GLOBAL | LOCAL ] { TEMPORARY | TEMP } ] TABLE table_name [ (column_name [, ...] ) ] [ [ WITH | WITHOUT ] OIDS ]
        AS query
sl: CREATE [ [ GLOBAL | LOCAL ] { TEMPORARY | TEMP } ] TABLE ime_tabele [ (ime_stolpca [, ...] ) ] [ [ WITH | WITHOUT ] OIDS ]
        AS poizvedba

en: define a new tablespace
sl: definiraj nov tabelski prostor

en: CREATE TABLESPACE tablespacename [ OWNER username ] LOCATION 'directory'
sl: CREATE TABLESPACE ime_tabelskega_prostora [ OWNER uporabniško_ime ] LOCATION 'imenik'

en: define a new trigger
sl: definiraj nov prožilec

en: CREATE TRIGGER name { BEFORE | AFTER } { event [ OR ... ] }
        ON table [ FOR [ EACH ] { ROW | STATEMENT } ]
        EXECUTE PROCEDURE funcname ( arguments )
sl: CREATE TRIGGER ime_prožilca { BEFORE | AFTER } { dogodek [ OR ... ] }
        ON ime_tabele [ FOR [ EACH ] { ROW | STATEMENT } ]
        EXECUTE PROCEDURE ime_funkcije ( argumenti )

en: define a new data type
sl: definiraj nov podatkovni tip

en: CREATE TYPE name AS
        ( attribute_name data_type [, ... ] )
    
    CREATE TYPE name (
        INPUT = input_function,
        OUTPUT = output_function
        [ , RECEIVE = receive_function ]
        [ , SEND = send_function ]
        [ , ANALYZE = analyze_function ]
        [ , INTERNALLENGTH = { internallength | VARIABLE } ]
        [ , PASSEDBYVALUE ]
        [ , ALIGNMENT = alignment ]
        [ , STORAGE = storage ]
        [ , DEFAULT = default ]
        [ , ELEMENT = element ]
        [ , DELIMITER = delimiter ]
    )
sl: CREATE TYPE ime_podatkovnega_tipa AS
        ( ime_atributa podatkovni_tip [, ... ] )
    
    CREATE TYPE ime_podatkovnega_tipa (
        INPUT = vhodna_funkcija,
        OUTPUT = izhodna_funkcija
        [ , RECEIVE = receive_function ]
        [ , SEND = send_function ]
        [ , ANALYZE = analyze_function ]
        [ , INTERNALLENGTH = { internallength | VARIABLE } ]
        [ , PASSEDBYVALUE ]
        [ , ALIGNMENT = alignment ]
        [ , STORAGE = storage ]
        [ , DEFAULT = default ]
        [ , ELEMENT = element ]
        [ , DELIMITER = delimiter ]
    )

en: define a new database user account
sl: definiraj nov uporabniški račun

en: CREATE USER name [ [ WITH ] option [ ... ] ]
    
    where option can be:
        
          SYSID uid 
        | [ ENCRYPTED | UNENCRYPTED ] PASSWORD 'password'
        | CREATEDB | NOCREATEDB
        | CREATEUSER | NOCREATEUSER
        | IN GROUP groupname [, ...]
        | VALID UNTIL 'abstime'
sl: CREATE USER uporabniško_ime [ [ WITH ] možnost [ ... ] ]
    
    kjer je možnost lahko:
        
          SYSID uid 
        | [ ENCRYPTED | UNENCRYPTED ] PASSWORD 'geslo'
        | CREATEDB | NOCREATEDB
        | CREATEUSER | NOCREATEUSER
        | IN GROUP ime_skupine [, ...]
        | VALID UNTIL 'abstime'

en: define a new view
sl: definiraj nov pogled

en: CREATE [ OR REPLACE ] VIEW name [ ( column_name [, ...] ) ] AS query
sl: CREATE [ OR REPLACE ] VIEW ime_pogleda [ ( ime_stolpca [, ...] ) ] AS poizvedba

en: deallocate a prepared statement
sl: pobriši pripravljeno izjavo

en: DEALLOCATE [ PREPARE ] plan_name
sl: DEALLOCATE [ PREPARE ] ime_načrta

en: define a cursor
sl: definiraj kurzor

en: DECLARE name [ BINARY ] [ INSENSITIVE ] [ [ NO ] SCROLL ]
        CURSOR [ { WITH | WITHOUT } HOLD ] FOR query
        [ FOR { READ ONLY | UPDATE [ OF column [, ...] ] } ]
sl: DECLARE ime_kurzorja [ BINARY ] [ INSENSITIVE ] [ [ NO ] SCROLL ]
        CURSOR [ { WITH | WITHOUT } HOLD ] FOR poizvedba
        [ FOR { READ ONLY | UPDATE [ OF stolpec [, ...] ] } ]

en: delete rows of a table
sl: izbriši vrstice v tabeli

en: DELETE FROM [ ONLY ] table [ WHERE condition ]
sl: DELETE FROM [ ONLY ] ime_tabele [ WHERE pogoj ]

en: remove an aggregate function
sl: odstrani agregatno funkcijo

en: DROP AGGREGATE name ( type ) [ CASCADE | RESTRICT ]
sl: DROP AGGREGATE ime_agregata ( tip_argumenta ) [ CASCADE | RESTRICT ]

en: remove a cast
sl: odstrani pretvorbo med podatkovnimi tipi (cast)

en: DROP CAST (sourcetype AS targettype) [ CASCADE | RESTRICT ]
sl: DROP CAST (izvorni_tip AS ciljni_tip) [ CASCADE | RESTRICT ]

en: remove a conversion
sl: odstrani pretvorbo med kodnimi tabelami

en: DROP CONVERSION name [ CASCADE | RESTRICT ]
sl: DROP CONVERSION ime_pretvorbe [ CASCADE | RESTRICT ]

en: remove a database
sl: odstrani bazo podatkov

en: DROP DATABASE name
sl: DROP DATABASE ime_baze

en: remove a domain
sl: odstrani domeno

en: DROP DOMAIN name [, ...]  [ CASCADE | RESTRICT ]
sl: DROP DOMAIN ime_domene [, ...]  [ CASCADE | RESTRICT ]

en: remove a function
sl: odstrani funkcijo

en: DROP FUNCTION name ( [ type [, ...] ] ) [ CASCADE | RESTRICT ]
sl: DROP FUNCTION ime_funkcije ( [ tip_argumenta [, ...] ] ) [ CASCADE | RESTRICT ]

en: remove a user group
sl: odstrani uporabniško skupino

en: DROP GROUP name
sl: DROP GROUP ime_skupine

en: remove an index
sl: odstrani indeks

en: DROP INDEX name [, ...] [ CASCADE | RESTRICT ]
sl: DROP INDEX ime_indeksa [, ...] [ CASCADE | RESTRICT ]

en: remove a procedural language
sl: odstrani proceduralni jezik

en: DROP [ PROCEDURAL ] LANGUAGE name [ CASCADE | RESTRICT ]
sl: DROP [ PROCEDURAL ] LANGUAGE ime_jezika [ CASCADE | RESTRICT ]

en: remove an operator class
sl: odstrani operator class

en: DROP OPERATOR CLASS name USING index_method [ CASCADE | RESTRICT ]
sl: DROP OPERATOR CLASS ime USING index_method [ CASCADE | RESTRICT ]

en: remove an operator
sl: odstrani operator

en: DROP OPERATOR name ( { lefttype | NONE } , { righttype | NONE } ) [ CASCADE | RESTRICT ]
sl: DROP OPERATOR ime_operatorja ( { levi_tip | NONE } , { desni_tip | NONE } ) [ CASCADE | RESTRICT ]

en: remove a rewrite rule
sl: odstrani prepisovalno pravilo

en: DROP RULE name ON relation [ CASCADE | RESTRICT ]
sl: DROP RULE ime_pravila ON ime_relacije [ CASCADE | RESTRICT ]

en: remove a schema
sl: odstrani shemo

en: DROP SCHEMA name [, ...] [ CASCADE | RESTRICT ]
sl: DROP SCHEMA ime_sheme [, ...] [ CASCADE | RESTRICT ]

en: remove a sequence
sl: odstrani zaporedje

en: DROP SEQUENCE name [, ...] [ CASCADE | RESTRICT ]
sl: DROP SEQUENCE ime_zaporedja [, ...] [ CASCADE | RESTRICT ]

en: remove a table
sl: odstrani tabelo

en: DROP TABLE name [, ...] [ CASCADE | RESTRICT ]
sl: DROP TABLE ime_tabele [, ...] [ CASCADE | RESTRICT ]

en: remove a tablespace
sl: odstrani tabelski prostor

en: DROP TABLESPACE tablespacename
sl: DROP TABLESPACE ime_tabelskega_prostora

en: remove a trigger
sl: odstrani prožilec

en: DROP TRIGGER name ON table [ CASCADE | RESTRICT ]
sl: DROP TRIGGER ime_prožilca ON ime_tabele [ CASCADE | RESTRICT ]

en: remove a data type
sl: odstrani podatkovni tip

en: DROP TYPE name [, ...] [ CASCADE | RESTRICT ]
sl: DROP TYPE ime_tipa [, ...] [ CASCADE | RESTRICT ]

en: remove a database user account
sl: odstrani uporabniški račun

en: DROP USER name
sl: DROP USER uporabniško_ime

en: remove a view
sl: odstrani pogled

en: DROP VIEW name [, ...] [ CASCADE | RESTRICT ]
sl: DROP VIEW ime_pogleda [, ...] [ CASCADE | RESTRICT ]

en: execute a prepared statement
sl: izvrši pripravljeno izjavo

en: EXECUTE plan_name [ (parameter [, ...] ) ]
sl: EXECUTE ime_načrta [ (parameter [, ...] ) ]

en: show the execution plan of a statement
sl: prikaži načrt izvajanja za podano izjavo

en: EXPLAIN [ ANALYZE ] [ VERBOSE ] statement
sl: EXPLAIN [ ANALYZE ] [ VERBOSE ] stavek

en: retrieve rows from a query using a cursor
sl: dobi vrstice iz poizvedbe z uporabo kurzorja

en: FETCH [ direction { FROM | IN } ] cursorname
    
    where direction can be empty or one of:
    
        NEXT
        PRIOR
        FIRST
        LAST
        ABSOLUTE count
        RELATIVE count
        count
        ALL
        FORWARD
        FORWARD count
        FORWARD ALL
        BACKWARD
        BACKWARD count
        BACKWARD ALL
sl: FETCH [ smer { FROM | IN } ] ime_kurzorja
    
    kjer je smer lahko prazna, ali ena izmed vrednosti:
    
        NEXT
        PRIOR
        FIRST
        LAST
        ABSOLUTE število
        RELATIVE število
        število
        ALL
        FORWARD
        FORWARD število
        FORWARD ALL
        BACKWARD
        BACKWARD število
        BACKWARD ALL

en: define access privileges
sl: definiraj pravice za dostop

en: GRANT { { SELECT | INSERT | UPDATE | DELETE | RULE | REFERENCES | TRIGGER }
        [,...] | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON [ TABLE ] tablename [, ...]
        TO { username | GROUP groupname | PUBLIC } [, ...] [ WITH GRANT OPTION ]
    
    GRANT { { CREATE | TEMPORARY | TEMP } [,...] | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON DATABASE dbname [, ...]
        TO { username | GROUP groupname | PUBLIC } [, ...] [ WITH GRANT OPTION ]
    
    GRANT { EXECUTE | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON FUNCTION funcname ([type, ...]) [, ...]
        TO { username | GROUP groupname | PUBLIC } [, ...] [ WITH GRANT OPTION ]
    
    GRANT { USAGE | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON LANGUAGE langname [, ...]
        TO { username | GROUP groupname | PUBLIC } [, ...] [ WITH GRANT OPTION ]
    
    GRANT { { CREATE | USAGE } [,...] | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON SCHEMA schemaname [, ...]
        TO { username | GROUP groupname | PUBLIC } [, ...] [ WITH GRANT OPTION ]
    
    GRANT { CREATE | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON TABLESPACE tablespacename [, ...]
        TO { username | GROUP groupname | PUBLIC } [, ...] [ WITH GRANT OPTION ]
sl: GRANT { { SELECT | INSERT | UPDATE | DELETE | RULE | REFERENCES | TRIGGER }
        [,...] | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON [ TABLE ] ime_tabele [, ...]
        TO { uporabniško_ime | GROUP ime_skupine | PUBLIC } [, ...] [ WITH GRANT OPTION ]
    
    GRANT { { CREATE | TEMPORARY | TEMP } [,...] | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON DATABASE ime_baze [, ...]
        TO { uporabniško_ime | GROUP ime_skupine | PUBLIC } [, ...] [ WITH GRANT OPTION ]
    
    GRANT { EXECUTE | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON FUNCTION ime_funkcije ([tip, ...]) [, ...]
        TO { uporabniško_ime | GROUP ime_skupine | PUBLIC } [, ...] [ WITH GRANT OPTION ]
    
    GRANT { USAGE | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON LANGUAGE ime_jezika [, ...]
        TO { uporabniško_ime | GROUP ime_skupine | PUBLIC } [, ...] [ WITH GRANT OPTION ]
    
    GRANT { { CREATE | USAGE } [,...] | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON SCHEMA ime_sheme [, ...]
        TO { uporabniško_ime | GROUP ime_skupine | PUBLIC } [, ...] [ WITH GRANT OPTION ]
    
    GRANT { CREATE | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON TABLESPACE ime_tabelskega_prostora [, ...]
        TO { uporabniško_ime | GROUP ime_skupine | PUBLIC } [, ...] [ WITH GRANT OPTION ]

en: create new rows in a table
sl: ustvari nove vrstice v tabeli

en: INSERT INTO table [ ( column [, ...] ) ]
        { DEFAULT VALUES | VALUES ( { expression | DEFAULT } [, ...] ) | query }
sl: INSERT INTO ime_tabele [ ( stolpec [, ...] ) ]
        { DEFAULT VALUES | VALUES ( { izraz | DEFAULT } [, ...] ) | poizvedba }

en: listen for a notification
sl: čakaj na obvestilo

en: LISTEN name
sl: LISTEN ime

en: load or reload a shared library file
sl: naloži ali ponovno naloži deljeno knjižnico

en: LOAD 'filename'
sl: LOAD 'ime_datoteke'

en: lock a table
sl: zakleni tabelo

en: LOCK [ TABLE ] name [, ...] [ IN lockmode MODE ] [ NOWAIT ]
    
    where lockmode is one of:
    
        ACCESS SHARE | ROW SHARE | ROW EXCLUSIVE | SHARE UPDATE EXCLUSIVE
        | SHARE | SHARE ROW EXCLUSIVE | EXCLUSIVE | ACCESS EXCLUSIVE
sl: LOCK [ TABLE ] ime_tabele [, ...] [ IN način_zaklepanja MODE ] [ NOWAIT ]
    
    kjer je način_zaklepanja lahko:
    
        ACCESS SHARE | ROW SHARE | ROW EXCLUSIVE | SHARE UPDATE EXCLUSIVE
        | SHARE | SHARE ROW EXCLUSIVE | EXCLUSIVE | ACCESS EXCLUSIVE

en: position a cursor
sl: premakni kurzor

en: MOVE [ direction { FROM | IN } ] cursorname
sl: MOVE [ smer { FROM | IN } ] ime_kurzorja

en: generate a notification
sl: ustvari obvestilo

en: NOTIFY name
sl: NOTIFY ime

en: prepare a statement for execution
sl: pripravi izjavo na izvršitev

en: PREPARE plan_name [ (datatype [, ...] ) ] AS statement
sl: PREPARE ime_načrta [ (podatkovni_tip [, ...] ) ] AS izjava

en: rebuild indexes
sl: ponovno ustvari indeks

en: REINDEX { DATABASE | TABLE | INDEX } name [ FORCE ]
sl: REINDEX { DATABASE | TABLE | INDEX } ime_baze [ FORCE ]

en: destroy a previously defined savepoint
sl: odstrani predhodno definirano točko shranjevanja

en: RELEASE [ SAVEPOINT ] savepoint_name
sl: RELEASE [ SAVEPOINT ] ime_točke

en: restore the value of a run-time parameter to the default value
sl: ponastavi vrednost run-time parametra na privzeto vrednost

en: RESET name
    RESET ALL
sl: RESET ime_parametra
    RESET ALL

en: remove access privileges
sl: odvzemi pravice za dostop

en: REVOKE [ GRANT OPTION FOR ]
        { { SELECT | INSERT | UPDATE | DELETE | RULE | REFERENCES | TRIGGER }
        [,...] | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON [ TABLE ] tablename [, ...]
        FROM { username | GROUP groupname | PUBLIC } [, ...]
        [ CASCADE | RESTRICT ]
    
    REVOKE [ GRANT OPTION FOR ]
        { { CREATE | TEMPORARY | TEMP } [,...] | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON DATABASE dbname [, ...]
        FROM { username | GROUP groupname | PUBLIC } [, ...]
        [ CASCADE | RESTRICT ]
    
    REVOKE [ GRANT OPTION FOR ]
        { EXECUTE | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON FUNCTION funcname ([type, ...]) [, ...]
        FROM { username | GROUP groupname | PUBLIC } [, ...]
        [ CASCADE | RESTRICT ]
    
    REVOKE [ GRANT OPTION FOR ]
        { USAGE | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON LANGUAGE langname [, ...]
        FROM { username | GROUP groupname | PUBLIC } [, ...]
        [ CASCADE | RESTRICT ]
    
    REVOKE [ GRANT OPTION FOR ]
        { { CREATE | USAGE } [,...] | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON SCHEMA schemaname [, ...]
        FROM { username | GROUP groupname | PUBLIC } [, ...]
        [ CASCADE | RESTRICT ]
    
    REVOKE [ GRANT OPTION FOR ]
        { CREATE | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON TABLESPACE tablespacename [, ...]
        FROM { username | GROUP groupname | PUBLIC } [, ...]
        [ CASCADE | RESTRICT ]
sl: REVOKE [ GRANT OPTION FOR ]
        { { SELECT | INSERT | UPDATE | DELETE | RULE | REFERENCES | TRIGGER }
        [,...] | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON [ TABLE ] ime_tabele [, ...]
        FROM { uporabniško_ime | GROUP ime_skupine | PUBLIC } [, ...]
        [ CASCADE | RESTRICT ]
    
    REVOKE [ GRANT OPTION FOR ]
        { { CREATE | TEMPORARY | TEMP } [,...] | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON DATABASE ime_baze [, ...]
        FROM { uporabniško_ime | GROUP ime_skupine | PUBLIC } [, ...]
        [ CASCADE | RESTRICT ]
    
    REVOKE [ GRANT OPTION FOR ]
        { EXECUTE | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON FUNCTION ime_funkcije ([tip, ...]) [, ...]
        FROM { uporabniško_ime | GROUP ime_skupine | PUBLIC } [, ...]
        [ CASCADE | RESTRICT ]
    
    REVOKE [ GRANT OPTION FOR ]
        { USAGE | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON LANGUAGE ime_jezika [, ...]
        FROM { uporabniško_ime | GROUP ime_skupine | PUBLIC } [, ...]
        [ CASCADE | RESTRICT ]
    
    REVOKE [ GRANT OPTION FOR ]
        { { CREATE | USAGE } [,...] | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON SCHEMA ime_sheme [, ...]
        FROM { uporabniško_ime | GROUP ime_skupine | PUBLIC } [, ...]
        [ CASCADE | RESTRICT ]
    
    REVOKE [ GRANT OPTION FOR ]
        { CREATE | ALL [ PRIVILEGES ] }
        ON TABLESPACE ime_tabelskega_prostora [, ...]
        FROM { uporabniško_ime | GROUP ime_skupine | PUBLIC } [, ...]
        [ CASCADE | RESTRICT ]

en: roll back to a savepoint
sl: opravi ROLLBACK do točke shranjevanja

en: ROLLBACK [ WORK | TRANSACTION ] TO [ SAVEPOINT ] savepoint_name
sl: ROLLBACK [ WORK | TRANSACTION ] TO [ SAVEPOINT ] ime_točke

en: define a new savepoint within the current transaction
sl: definiraj novo točko shranjevanja znotraj trenutne transakcije

en: SAVEPOINT savepoint_name
sl: SAVEPOINT ime_točke

en: retrieve rows from a table or view
sl: izberi vrstice iz tabele ali pogleda

en: SELECT [ ALL | DISTINCT [ ON ( expression [, ...] ) ] ]
        * | expression [ AS output_name ] [, ...]
        [ FROM from_item [, ...] ]
        [ WHERE condition ]
        [ GROUP BY expression [, ...] ]
        [ HAVING condition [, ...] ]
        [ { UNION | INTERSECT | EXCEPT } [ ALL ] select ]
        [ ORDER BY expression [ ASC | DESC | USING operator ] [, ...] ]
        [ LIMIT { count | ALL } ]
        [ OFFSET start ]
        [ FOR UPDATE [ OF table_name [, ...] ] ]
    
    where from_item can be one of:
    
        [ ONLY ] table_name [ * ] [ [ AS ] alias [ ( column_alias [, ...] ) ] ]
        ( select ) [ AS ] alias [ ( column_alias [, ...] ) ]
        function_name ( [ argument [, ...] ] ) [ AS ] alias [ ( column_alias [, ...] | column_definition [, ...] ) ]
        function_name ( [ argument [, ...] ] ) AS ( column_definition [, ...] )
        from_item [ NATURAL ] join_type from_item [ ON join_condition | USING ( join_column [, ...] ) ]
sl: SELECT [ ALL | DISTINCT [ ON ( izraz [, ...] ) ] ]
        * | izraz [ AS izhodno_ime ] [, ...]
        [ FROM from_item [, ...] ]
        [ WHERE pogoj ]
        [ GROUP BY izraz [, ...] ]
        [ HAVING pogoj [, ...] ]
        [ { UNION | INTERSECT | EXCEPT } [ ALL ] select_stavek ]
        [ ORDER BY izraz [ ASC | DESC | USING operator ] [, ...] ]
        [ LIMIT { število | ALL } ]
        [ OFFSET začetek ]
        [ FOR UPDATE [ OF ime_tabele [, ...] ] ]
    
    kjer je from_item lahko eden izmed:
    
        [ ONLY ] ime_tabele [ * ] [ [ AS ] alias [ ( alias_stolpca [, ...] ) ] ]
        ( select ) [ AS ] alias [ ( column_alias [, ...] ) ]
        ime_funkcije ( [ argument [, ...] ] ) [ AS ] alias [ ( alias_stolpca [, ...] | definicija_stolpca [, ...] ) ]
        ime_funkcije ( [ argument [, ...] ] ) AS ( definicija_stolpca [, ...] )
        from_item [ NATURAL ] tip_stika from_item [ ON pogoj_stika | USING ( join_column [, ...] ) ]

en: SELECT [ ALL | DISTINCT [ ON ( expression [, ...] ) ] ]
        * | expression [ AS output_name ] [, ...]
        INTO [ TEMPORARY | TEMP ] [ TABLE ] new_table
        [ FROM from_item [, ...] ]
        [ WHERE condition ]
        [ GROUP BY expression [, ...] ]
        [ HAVING condition [, ...] ]
        [ { UNION | INTERSECT | EXCEPT } [ ALL ] select ]
        [ ORDER BY expression [ ASC | DESC | USING operator ] [, ...] ]
        [ LIMIT { count | ALL } ]
        [ OFFSET start ]
        [ FOR UPDATE [ OF tablename [, ...] ] ]
sl: SELECT [ ALL | DISTINCT [ ON ( izraz [, ...] ) ] ]
        * | izraz [ AS izhodno_ime ] [, ...]
        INTO [ TEMPORARY | TEMP ] [ TABLE ] nova_tabela
        [ FROM from_item [, ...] ]
        [ WHERE pogoj ]
        [ GROUP BY izraz [, ...] ]
        [ HAVING pogoj [, ...] ]
        [ { UNION | INTERSECT | EXCEPT } [ ALL ] select_stavek ]
        [ ORDER BY izraz [ ASC | DESC | USING operator ] [, ...] ]
        [ LIMIT { število | ALL } ]
        [ OFFSET začetek ]
        [ FOR UPDATE [ OF ime_tabele [, ...] ] ]

en: change a run-time parameter
sl: spremeni vrednost run-time parametra

en: SET [ SESSION | LOCAL ] name { TO | = } { value | 'value' | DEFAULT }
    SET [ SESSION | LOCAL ] TIME ZONE { timezone | LOCAL | DEFAULT }
sl: SET [ SESSION | LOCAL ] spremenljivka { TO | = } { vrednost | 'vrednost' | DEFAULT }
    SET [ SESSION | LOCAL ] TIME ZONE { časovni_pas | LOCAL | DEFAULT }

en: set constraint checking modes for the current transaction
sl: nastavi način preverjanja omejitev znotraj trenutne transakcije

en: SET CONSTRAINTS { ALL | name [, ...] } { DEFERRED | IMMEDIATE }
sl: SET CONSTRAINTS { ALL | ime_omejitve [, ...] } { DEFERRED | IMMEDIATE }

en: set the session user identifier and the current user identifier of the current session
sl: nastavi uporabnikov identifikator za trenutno sejo (začasni prevzem vloge drugega uporabnika)

en: SET [ SESSION | LOCAL ] SESSION AUTHORIZATION username
    SET [ SESSION | LOCAL ] SESSION AUTHORIZATION DEFAULT
    RESET SESSION AUTHORIZATION
sl: SET [ SESSION | LOCAL ] SESSION AUTHORIZATION uporabniško_ime
    SET [ SESSION | LOCAL ] SESSION AUTHORIZATION DEFAULT
    RESET SESSION AUTHORIZATION

en: set the characteristics of the current transaction
sl: nastavi lastnosti trenutne transakcije

en: SET TRANSACTION transaction_mode [, ...]
    SET SESSION CHARACTERISTICS AS TRANSACTION transaction_mode [, ...]
    
    where transaction_mode is one of:
    
        ISOLATION LEVEL { SERIALIZABLE | REPEATABLE READ | READ COMMITTED | READ UNCOMMITTED }
        READ WRITE | READ ONLY
sl: SET TRANSACTION lastnosti_transakcije [, ...]
    SET SESSION CHARACTERISTICS AS TRANSACTION lastnosti_transakcije [, ...]
    
    kjer so lastnosti_transakcije ena izmed vrednosti:
    
        ISOLATION LEVEL { SERIALIZABLE | REPEATABLE READ | READ COMMITTED | READ UNCOMMITTED }
        READ WRITE | READ ONLY

en: show the value of a run-time parameter
sl: prikaži vrednost run-time parametra

en: SHOW name
    SHOW ALL
sl: SHOW ime
    SHOW ALL

en: START TRANSACTION [ transaction_mode [, ...] ]
    
    where transaction_mode is one of:
    
        ISOLATION LEVEL { SERIALIZABLE | REPEATABLE READ | READ COMMITTED | READ UNCOMMITTED }
        READ WRITE | READ ONLY
sl: START TRANSACTION [ lastnosti_transakcije [, ...] ]
    
    kjer so lastnosti_transakcije ena izmed vrednosti:
    
        ISOLATION LEVEL { SERIALIZABLE | REPEATABLE READ | READ COMMITTED | READ UNCOMMITTED }
        READ WRITE | READ ONLY

en: empty a table
sl: izprazni tabelo

en: TRUNCATE [ TABLE ] name
sl: TRUNCATE [ TABLE ] ime_tabele

en: stop listening for a notification
sl: prenehaj čakati na obvestilo

en: UNLISTEN { name | * }
sl: UNLISTEN { ime | * }

en: update rows of a table
sl: posodobi vrstice v tabeli

en: UPDATE [ ONLY ] table SET column = { expression | DEFAULT } [, ...]
        [ FROM fromlist ]
        [ WHERE condition ]
sl: UPDATE [ ONLY ] ime_tabele SET stolpec = { izraz | DEFAULT } [, ...]
        [ FROM fromlist ]
        [ WHERE pogoj ]

en: garbage-collect and optionally analyze a database
sl: poberi smeti in (ob zahtevi) analiziraj bazo podatkov

en: VACUUM [ FULL | FREEZE ] [ VERBOSE ] [ table ]
    VACUUM [ FULL | FREEZE ] [ VERBOSE ] ANALYZE [ table [ (column [, ...] ) ] ]
sl: VACUUM [ FULL | FREEZE ] [ VERBOSE ] [ ime_tabele ]
    VACUUM [ FULL | FREEZE ] [ VERBOSE ] ANALYZE [ ime_tabele [ (stolpec [, ...] ) ] ]

en: could not identify current directory: %s
sl: trenutnega imenika ni bilo mogoče izvedeti: %s

en: could not change directory to "%s"
sl: delovnega imenika ni bilo mogoče spremeniti v "%s"

en: could not read symbolic link "%s"
sl: simbolne povezave "%s" ni bilo mogoče prebrati

en: child process exited with exit code %d
sl: podproces je zaključil izvajanje z izhodno kodo %d

en: child process was terminated by signal %d
sl: podproces je bil pokončan s signalom %d

en: child process exited with unrecognized status %d
sl: podproces je zaključil izvajanje z neznanim statusom %d
